sobota, 16 marca 2013

Ból żołądka



Zanim zdiagnozujemy u siebie ciężką chorobę żołądka, ustalmy najpierw, czy jesteśmy pewni, że nie boli nas inny narząd.
Możemy być pewni, że czujemy ból żołądka, jeśli towarzyszą temu nudności lub wymioty. Zazwyczaj też ból, w takim przypadku, występuje nagle. Jeżeli objawy ustaną po jednym dniu i nie będą się powtarzać, to prawdopodobnie była to niestrawność czy zatrucie. W przypadku zatruć nie można zapominać o wypijaniu dużej ilości płynów i jedzeniu lekkich posiłków.
Czasem ból żołądka może być spowodowany zjedzeniem dużej ilości ciężkostrawnych potraw lub po prostu przejedzeniem.
Co innego, jeśli ból żołądka nie wiąże się z żadnymi innymi objawami lub jeśli pojawia się często. W wielu przypadkach, bóle żołądka mogą wiązać się z sytuacjami nerwowymi. Podobnie jak inne problemy z przewodem pokarmowym, np. choroba wrzodowa czy zespół jelita drażliwego. Jeżeli wizyta u lekarza potwierdzi nasze podejrzenia, że ból jest spowodowany stresem, można pomóc sobie w jego łagodzeniu. Skutecznym i bezpiecznym sposobem są delikatne środki uspokajające. Można je kupić w aptece bez recepty. Nie mają one działania natychmiastowego, ale po zażywaniu ich przez kilka tygodni na pewno zauważymy różnicę.
W przypadku kiedy ból nie ustępuje trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza. Może okazać się, że źle ustaliliśmy miejsce pochodzenia bólu i pochodzi on z innego organu. Ból brzucha może być objawem raka trzustki czy zapalenia wątroby. Ale nie wykluczone jest, że jego przyczyną okaże się nietolerancja laktozy lub problem z pęcherzem.
Najważniejsze to pamiętać, aby nie lekceważyć żadnych objawów chorobowych. Lepiej odwiedzić lekarza i przekonać się, że to nic poważnego, niż trafić do szpitala zbyt późno. Pamiętajmy, że jeśli sami nie zadbamy o nasze zdrowie, to nikt inny za nas tego nie zrobi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz