sobota, 16 marca 2013

Kalendarz płodności


Kalendarzyk miesiączkowy nie powinien służyć jako jedyny środek antykoncepcji. Warto korzystać jednocześnie, np. z prezerwatyw. Skuteczność kalendarzyka menstruacyjnego jest niska, zwłaszcza jeśli okres nie jest regularny. Efektywność tej metody, może także zaburzać przeziębienie, sytuacje stresowe czy podróż, w wyniku której następuje zmiana klimatu, w jakim przebywamy. Prowadzenie kalendarza dni płodnych może nam za to ułatwić zajście w ciążę, jeśli mamy z tym problem.
A więc, jeżeli twoja miesiączka jest regularna, możesz zacząć prowadzić kalendarz, w którym będziesz notować najważniejsze informacje. Przede wszystkim, zapisuj w nim pierwszy oraz ostatni dzień występowania okresu. Obserwuj zmiany śluzu w ciągu cyklu. Zanotuj także moment, w którym występuje u ciebie bolesność piersi lub pobolewanie w dole brzucha,. Objawy te mogą oznaczać, że właśnie następuje u ciebie owulacja.
Aby obliczyć kiedy wypadają dni płodne, musisz znać długość najdłuższego i najkrótszego cyklu miesiączkowego (jeśli nie występuje on regularnie). Z tego powodu warto prowadzić kalendarzyk ponad pół roku, zanim stanie on się dla nas dodatkową formą antykoncepcji, czy pomocnikiem w zajściu w ciążę.
Poniższy przykład to jeden ze sposobów obliczania dni płodnych. A więc, jeżeli najkrótszy cykl trwał 26 dni to odejmujemy od jego trwania 14 dni: 26 – 14 = 12 Następnie podobnie postępujemy z najdłuższym cyklem. Jeżeli trwał on 32 dni to: 32 – 14 = 18 . W tym momencie obliczyliśmy dzień, w którym występuje owulacja. W przypadku dużej rozbieżności przy długościach cyklu, jak w przykładzie powyżej, możemy stworzyć jedynie zakres dni, w których może ona wystąpić. W powyższym przykładzie owulacja występuje między 12 a 18 dniem.
Jest to sposób, który określa dni płodne nieprecyzyjnie. Żeby we właściwy sposób je wyznaczyć, należy obserwować śluz szyjkowy. W trakcie dni płodnych jest on rozciągliwy, przypomina w swoim wyglądem białko jaja kurzego. Możemy odczuwać w ciągu tych dni dużą wilgotność pochwy. Częstym objawem owulacji jest także zwiększone libido.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz