sobota, 16 marca 2013

Czym jest podatek katastralny


Podatek katastralny to jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości. Wysokość takiego podatku jest uzależniona od wartości budynku czy mieszkania. Można ją określić na podstawie ceny rynkowej lub poprzez określenie wartości dochodowej mieszkania. Pod uwagę, w trakcie wyceny, brana jest również lokalizacja oraz dostęp do mediów.
Obecnie w Polsce płaci się podatek od nieruchomości, który naliczany jest nie od jej wartości, lecz od powierzchni jaką zajmuje. W przypadku wprowadzenia podatku katastralnego, wartość opodatkowania, znacznie wzrośnie w odniesieniu do nieruchomości usytuowanych w dużych miastach. Natomiast, osoby będące właścicielami działek czy domów na niewielkich wsiach będą mogły zaoszczędzić.
Już od wielu lat mówi się w Polsce o potrzebie wprowadzenia podatku katastralnego. Występuje on w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. we Francji i Holandii. Nie jest to jednak, wyłącznie europejski wynalazek. Płaci się go również w Azji i Ameryce. Sposób ustalania jego wartości różni się od siebie w zależności od kraju.
Co stanie się z pieniędzmi z podatku katastralnego, w przypadku jego wprowadzenia w Polsce? Prawdopodobnie środki te trafiłyby do budżetów samorządów lokalnych. Umożliwiłoby to pokrycie kosztów bieżącej naprawy dróg, chodników czy budowę kanalizacji.
Czym grozi wprowadzenie podatku w Polsce? Konieczność opłacania takiego podatku może przyczynić się do zubożenia społeczeństwa. Nie rzadko mogą ucierpieć na tym osoby o niskich dochodach, ale mieszkające w centrach dużych miast. Podatek katastralny może zmusić je do sprzedaży swoich nieruchomości.
Wprowadzenie podatku katastralnego ma swoje wady, jak i zalety. Dla niektórych będzie to bardziej opłacalne niż podatek od nieruchomości, dla innych wręcz przeciwnie. Wszyscy jednak skorzystają na remontach dróg, które będą realizowane ze środków pochodzących z podatku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz