sobota, 16 marca 2013

Jak rozpoznać anemię


Anemia to inaczej niedokrwistość. Objawia się za mała ilością hemoglobiny we krwi. Może to być spowodowane niedostateczną ilością produkowanych krwinek. Inną przyczyną jest zużywanie przez organizm większej ich liczby, w porównaniu z ilością wytwarzanych erytrocytów.
Jakie są najczęstsze objawy u osoby chorej na anemię? Chory zaczyna narzekać na silne osłabienie, towarzyszy temu brak apetytu, zawroty i bóle głowy czy kołatanie serca. Czasem warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, których nie skojarzyliśmy z objawami choroby. Taką niepozorną oznaką choroby, może być częste szumienie w uszach oraz natrętnie pojawiające się mroczki przed oczami. Jeżeli nasze dziecko, nigdy nie miało większych problemów z koncentracją, a zauważymy, że ostatnio nie potrafi skupić się na nauce, również nie powinnyśmy tego lekceważyć. To także może być objaw anemii.
Jeżeli podejrzewamy u siebie lub kogoś z najbliższych anemię, to warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje on nas na badania krwi, czyli morfologię. Jest to badanie ogólne, jedno z najczęściej wykonywanych w szpitalach, które umożliwia ocenę jakościową i ilościową składu krwi pacjenta.
Badanie morfologiczne krwi warto również wykonać, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych podejrzanych objawów. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie jednego dnia w roku, w którym całą rodziną wybierzemy się na wizytę do lekarza i przebadanie krwi. Morfologia umożliwia wykrycie nie tylko anemii, ale też innych, groźnych chorób.
Używałam tu stwierdzenia „chory na anemię”, ale należy podkreślić, że anemia właściwie nie jest chorobą, ale mimo to, nie można jej lekceważyć. Traktujmy ją jako sygnał ostrzegawczy, który informuje nas, że z naszym organizmem może dziać się coś podejrzanego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz